Projecte
adreçat a alumnes de 1r d’ESO: Disseny i construcció d’un guarda-discos CD
Assignatura: Aprenentatge i ensenyament de la
Tecnologia a Secundària, 1
Professora: Roser Cussó Calabuig
Grup: Tec 2
Alumne: Antoni Carulla Abadal
Data: 02/01/2013
ÍNDEX
- Introducció
- Context
- Requeriments
- Objectius
- Competències
- Continguts curriculars
- Seqüència didàctica de desenvolupament
- Metodologia i recursos
- Criteris i instrument d'avaluació
- Documentació de suport
- Suggeriments de possibles solucions
1. Introducció
L’objectiu del present blog és descriure un projecte de disseny i
construcció d’un petit moble de fusta, adreçat a alumnes de primer d’ESO; en
concret un guarda-discos CD.
S’ha pensat
aquest projecte, ja que té unes característiques i un procés que es corresponen
perfectament amb els continguts curriculars del primer curs de l’ESO, ja que es
tocaran de forma molt pràctica els materials, els instruments de representació
gràfica i de mesura, les eines del taller i les normes de seguretat; tot això
per dissenyar i construir un objecte senzill, que no deixa de ser una
estructura, aplicant també, durant el procés de disseny i redacció de la
memòria del projecte, les TIC necessàries.
Com que el
projecte es desenvoluparà i construirà individualment està previst
d’invertir-hi 14 sessions, que es començaran a computar un cop l’alumnat ja
hagi tingut el seu primer contacte amb el taller i ja en tingui nocions de les
eines i materials que hi podrà trobar i fer-ne un ús responsable, coneixent i
respectant en tot moment les normes de seguretat i sabent utilitzar els equips
de protecció corresponents.
L’objectiu del
present projecte és que l’alumnat aprengui a dissenyar i construir un objecte
senzill, fent una breu recerca d’informació, tot aplicant les TIC; aprenent a
utilitzar la representació gràfica, tant croquisant a mà com dibuixant
informàticament; familiaritzant-se amb els instruments més bàsics de mesura de
petites distàncies; tocant diversos materials per l’elaboració; i aprenent a
utilitzar les principals eines i màquines del taller.
2. Context
Com ja s’ha definit, aquest projecte de l’assignatura de Tecnologia és
per alumnes de primer d’ESO i, atès
que abans de començar a realitzar-lo, l’alumnat necessita una sèrie de
coneixements bàsics, instruccions prèvies i nocions bàsiques sobre les eines i
la seguretat en el taller, està pensat per començar-se a realitzar a partir de
la segona meitat del primer trimestre (sisena setmana de classe). Es calcula
que, amb aquest marge de temps, s’hauran pogut impartir conceptes de les
primeres unitats didàctiques del currículum: “Fonaments de l’activitat tecnològica”, “L’aula de tecnologia” i “introducció
al dibuix tècnic”; amb el propòsit que l’alumnat vagi, si més no, mínimament
preparat per tal d’entrar a l’aula de tecnologia a realitzar tasques pròpies
d’aquesta.
Abans de començar
cap fase del projecte, dins la part d’introducció al dibuix tècnic que s’haurà
impartit durant les primeres setmanes de curs, s’hauran d’haver fet uns
exercicis del programa AutoSketch, ja
que l’alumnat farà els plànols del projecte amb aquest programa informàtic.
Aquestes activitats es troben en el següent directori web:
N’hi haurà prou en invertir 3 classes per tal de fer les principals
activitats que es plantegen en aquest racó de xtec; però cal que s’hagin fet abans de començar el projecte. Serà
molt important aprendre i agafar pràctica en aquest programa, ja que,
probablement, aquesta serà l’eina utilitzada per fer els projectes de
tecnologia en els propers cursos de l’ESO.
Pel que fa a l’institut pel qual s’ha pensat aquest
projecte, és un centre públic d’educació secundària, de tipologia estàndard, però
força gran, amb tres línies d’ESO, situat en un barri cèntric de la ciutat de
Barcelona. Els seus alumnes són, en gran majoria, de nivell socioeconòmic
mig-alt i amb una actitud de treball generalment bona, exceptuant alguns, però
pocs casos, que requereixen atenció especial.
La classe de
Tecnologia, com les demés a l’ESO, és de 30 alumnes, però durant les sessions
de projecte, es divideix en dos grups de 15 alumnes cada un. Es dedicaran 14
sessions en la realització del projecte: cada un dels dos grups farà catorze
sessions de projecte.
Les relacions principals
del present projecte amb els continguts curriculars i amb els criteris
d’avaluació de l’assignatura de Tecnologia en aquest primer curs, estan
expressades al punt 6 d’aquesta
programació “Continguts curriculars”.
3. Requeriments
El present
projecte constarà de dues parts
principals: l’elaboració de la part
escrita, amb memòria descriptiva, pluja d’idees amb dibuixos, disseny
final, etc., com a part d’oficina; i la construcció
del mateix guarda-discos, com a part pràctica de taller.
Pel que fa a la part escrita, com que el
projecte és individual, únicament s’hauran de fer dos dels quatre documents
principals d’un projecte: memòria i
plànols.
La memòria, de caràcter descriptiu,
haurà de contenir explicats els materials que s’han emprat per construir el
guarda-discos, amb una breu descripció de les propietats de cada un d’ells,
així com les eines que s’han utilitzat, amb la justificació del “per a què” i
el “per què” s’han utilitzat. També haurà de contenir un seguiment, fet per
l’alumne/a autor del guarda-discos, de la seva construcció, explicant breument
i concisa tot allò que s’ha fet i en què s’ha avançat en cada sessió de taller,
adjuntant-hi, com a mínim, una fotografia de l’estat del guarda-discos, feta a
l’acabament de la mateixa sessió. És precisament per això que en les sessions
de taller es recollirà el material 10 minuts abans d’acabar l’hora de la
classe: cal deixar aquest temps a l’alumnat perquè pugui fer la fotografia al
moble i escriure la reflexió d’allò que s’ha fet durant la classe.
Els plànols, que l’alumnat haurà d’entregar
fets informàticament a partir dels seus esbossos, s’hauran d’elaborar amb el
programa amb el qual treballi el centre docent. Normalment amb l’AutoSketch, ja
que és un programa de dibuix en 2D, amb les funcions bàsiques de CAD, que es
combinen amb la facilitat d’ús de l’entorn Microsoft, i permet crear, de forma
intuïtiva, representacions gràfiques i dibuixos tècnics. Aquests hauran de
contenir, de forma escalada:
- Els quatre alçats del guarda-discos.
- La seva planta, vista des de dalt.
- La seva planta, vista des de sota.
- L’especejament de tots els retalls que formen el moble: dibuix de cada una de les peces que, unides en el taller, constitueixen el guarda-discos.
En quant a la construcció del guarda-discos, aquesta es farà
únicament al taller de tecnologia, i no es permetrà que cap alumne s’endugui el
material per avançar-la a casa. El/la docent valorarà el seguiment diari de
l’alumne, ja que, de forma visible, n’observarà el seu desenvolupament a cada
sessió. Com s’ha dit, tota la construcció quedarà reflectida a la memòria. Si
bé el resultat final de l’objecte és important, per a l’alumnat de primer d’ESO
es valorarà més la forma de treballar i el seu aprenentatge al taller. Cal
avançar que un dels grans objectius d’aquest projecte és el d’aprendre a
utilitzar les eines del taller i familiaritzar-se amb materials d’un procés
tecnològic.
El guarda-discos
CD podrà tenir la forma que cada alumne/a desitgi i vulgui dissenyar, sigui en
forma de torre vertical, en forma horitzontal, de petit armari, etc.
L’important és que cada estudiant prevegi la realització pel termini establert;
però, com que es tracta d’alumnes de primer, el docent els aconsellarà en quant
a aquest criteri. Pel que fa a la capacitat de discos, haurà de tenir, com a
mínim, una cabuda per a 15 unitats de CD-ROM,
de caixa simple. Serà criteri de cada alumne el fet de voler incrementar
aquesta capacitat, o el d’afegir-li algun buit per CDs de caixa doble, i aquests seran aspectes que també es valoraran
positivament.
4. Objectius
Els objectius
principals a assolir un cop s’hagi finalitzat el projecte es poden resumir en
els següents:
- Haver entès les eines i màquines d’un entorn tecnològic bàsic, encarat al taller; per poder acabar distingint que, actualment, cada eina és feta d’un material i té una forma d’acord al seu ús; i, així mateix, que l’ús que se li vulgui donar a un objecte condiciona el material o materials amb els quals s’ha de fabricar. Saber utilitzar correctament les eines bàsiques del taller.
- Saber deduir, per propietats, quin material es pot emprar, segons l’ús al qual va destinat, per construir qualsevol objecte quotidià: tenir criteri entre els materials, en vers als seus usos.
- Entendre la representació gràfica com un mitjà de comunicació en els processos tecnològics. Haver après a croquisar i dibuixar a escala amb l’ordinador.
- Saber aprofitar els materials per tal de inimitzar-ne les pèrdues: consciència pel medi ambient i per la butxaca.
- Haver après i entès, per aplicar en qualsevol futur professional o quotidià, les normes bàsiques de seguretat al taller, sabent reconèixer els cartells d’obligacions i prohibicions més comuns.
- Haver entès els passos d’un procés tecnològic per a l’elaboració d’un objecte o la transformació de diverses matèries primeres per a l’obtenció d’un instrument o objecte.
- Haver-se familiaritzat amb les TIC, com una gran eina de comunicació per qualsevol procés, i saber-les emprar per aquesta i totes les assignatures.
5. Competències
En termes
genèrics, parlant segons les 8 competències de l’ESO, durant l’elaboració del
present projecte, es treballaran totes: tant les del tipus transversal (1 i 2), com les metodològiques
(3, 4, 5 i 6) i les específiques (7 i
8). Així doncs, són les següents:
- Competència comunicativa: en la redacció de la memòria s’utilitzarà la llengua escrita i, per tant, contribuirà com a forma de pràctica; mentre que en totes les sessions, tant de taller com d’aula, es farà ús de la llengua oral. Per tant, com en tot, s’utilitzarà l’idioma com un instrument de comunicació.
- Competència artística: en la fase prèvia a la construcció del guarda-discos hi entra un factor important, que és la creativitat i la imaginació de l’alumnat per tal de decidir-ne el seu disseny.
- Tractament de la informació i competència digital: tant en la recerca d’idees per al disseny com en la redacció de la memòria de materials, l’alumnat haurà de buscar, obtenir, processar i comunicar informació per transformar-la en coneixement. Per tant, l’elaboració d’aquest projecte serà una “excusa” clau per contribuir en “l’alfabetització digital” de l’alumnat.
- Competència matemàtica: està previst d’aplicar operacions simples de matemàtiques, per la mesura i comparació de distàncies i àrees, tot i que no s’aprendran operacions noves, però sí que es practicaran i reforçaran algunes de les que s’imparteixen a l’assignatura de matemàtiques.
- Competència d’aprendre a aprendre: aquesta està aplicada en pràcticament tots els aprenentatges. En el moment d’aprendre a fer les coses en el taller, l’alumnat també reforça la seva capacitat d’aprenentatge en un entorn pràctic, i després la podrà aplicar en altres tipus de processos d’aprenentatge: aprèn a aprendre.
- Autonomia i iniciativa personal: una raó de pes per la qual s’ha optat de fer aquest projecte de forma individual és per fomentar l’autonomia i la iniciativa personal de cada alumne/a. Aquesta competència bàsica consisteix en fixar-se metes i decidir com arribar-hi, buscant elements de motivació per aconseguir l’èxit, reflexionant sobre allò que l’envolta per liderar el procés tecnològic que liderarà el/la mateix/a alumne/a, aprenent a buscar solucions als problemes plantejats, basant-se en els propis recursos. En definitiva, els alumnes aprendran a treballar de forma autònoma i a tenir capacitat emprenedora.
- Coneixement i interacció amb el món físic: el fet de conviure i habitar el món implica adquirir coneixements sobre objectes, processos, sistemes i entorns tecnològics, així com desenvolupar destreses tècniques i habilitats per manipular objectes amb precisió i seguretat; aspectes que es duran a terme en tota l’elaboració d’aquest projecte. Aquesta competència és fonamental a l’assignatura de Tecnologia, en tota l’ESO; i es basa en identificar problemes rellevants, realitzar observacions i manipulacions, fer-se preguntes i obtenir respostes a partir del coneixement disponible, i fer un ús responsable dels recursos i materials. És, doncs, una competència específica del projecte i de la mateixa assignatura; i és, seguida per l’anterior, la més aplicada i important en el present treball.
- Competència social i ciutadana: Aquesta competència comprèn entendre la realitat que ens envolta a les persones i saber actuar-hi, relacionant-se amb els altres i dominant la comunicació i la interacció. Entra dins del marc d’aquest projecte per la vessant d’aplicar els coneixements propis de la matèria, juntament amb la comunicació i interacció, i per prendre les decisions sota la influència de l’entorn social (altres companys de classe i professor).
6. Continguts
curriculars
Com ja s’ha
explicat a la posada en context del punt
2, els continguts curriculars del primer curs queden vinculats amb els
aspectes tractats en el present projecte, d’acord a les seves relacions amb els
continguts i amb els criteris d’avaluació de l’assignatura de Tecnologia en el
seu 1r curs d’ESO; que són les següents:
Relació pel que fa a continguts:
Part de procés
tecnològic: eines i materials de tecnologia:
- Es reconeixerà i analitzarà gran diversitat d’eines i màquines pròpies de l’entorn tecnològic. S’aprendran a utilitzar i a respectar d’acord als seus usos, i s’ensenyarà a l’alumnat les normes de seguretat al taller.
- Es distingiran els diferents materials tècnics emprats, relacionant i deduint-ne els seus usos i aplicacions d’acord a les seves propietats.
- S’utilitzaran instruments de representació gràfica, aplicant acotacions, escales i sistemes de representació normalitzats per representar objectes.
- S’aprendrà a fer un ús responsable de tots els materials emprats, ja que l’alumnat sabrà que el material no és gratuït i no es pot malbaratar ni gastar-ne més del necessari; més bé al contrari: es fomentarà que s’aprofitin retalls.
- Es fomentarà valorar la necessitat d’emprar les eines i tècniques adients per treballar amb cada material, seguint les normes de seguretat.
Part de disseny i
construcció d’objectes:
- L’essència del projecte és el disseny i la construcció d’un objecte senzill, amb els materials i les eines adients, i aplicant els sistemes de representació estudiats.
- El guarda-discos CD és, inevitablement, un objecte quotidià, i no deixa de ser una estructura senzilla, ja que la unió entre les seves peces forma un conjunt que, sens dubte, treballarà sotmès a unes forces en el moment d’aguantar-se dret i suportar el pes de tots els discos que contingui.
Les TIC com a
eina per a la integració i la comunicació de la informació:
- S’utilitzaran diferents dispositius TIC que aporten i recullen informació mitjançant l’ordinador: USB i càmera de fotos digital per fotografiar periòdicament el desenvolupament material del projecte i poder-ne fer així una memòria fotogràfica.
- Saber utilitzar bé el sistema operatiu per al tractament de la informació serà de vital importància per la part escrita/gràfica del projecte.
- Evidentment, s’utilitzaran programes diversos per a la creació, edició, millora i presentació de la documentació del treball.
Relació amb els criteris d’avaluació establerts
per l’assignatura:
- S’aprendran a reconèixer i a utilitzar les màquines del taller, d’acord amb les seves possibles aplicacions.
- Es reforçarà la utilització de la representació gràfica per descriure objectes i processos, fent ús d’aplicacions informàtiques i d’instruments de dibuix.
- Es seguiran correctament les fases del procés tecnològic durant el disseny i la construcció del guarda-discos, com a objecte senzill, utilitzant les eines i màquines de forma correcta i segura, triant els materials adequats (fusta, claus, cola, pintures, vernissos, etc.) i fent-ne un ús sostenible.
- Es practicarà el fet de gestionar la informació de forma lògica, emprant les TIC justament quan sigui necessari.
- També es reforçarà la comunicació oral i escrita durant el desenvolupament del projecte: l’oral en tot moment (taller i aula) i l’escrita en la redacció de la memòria del projecte.
7. Seqüència
didàctica de desenvolupament: activitats i temporització
Com ja s’ha
definit, la confecció del projecte tindrà una durada total de 14 sessions de
classe, que començaran a la sisena setmana de curs per tal que l’alumnat ja tingui
els primers coneixements de les eines i seguretat al taller, atès que en
aquesta alçada del curs ja s’hauran pogut tractar temes de les primeres unitats
didàctiques, corresponents a l’activitat tecnològica, el sistema informàtic (programa AutoSketch) i, fins i tot, de
la mateixa aula de tecnologia.
Aquestes sessions
començaran amb una classe teòrica
impartida pel/la docent, sobre els requeriments del projecte que, si pot ser,
es farà a l’aula de tecnologia, ja que així aquest/a podrà fer els aclariments
necessaris d’eines, materials, i instal·lacions in-situ, de forma que els/les
alumnes ja es familiaritzaran en aquest entorn de treball. En aquesta primera
sessió, que correspon a la 1ª fase
del projecte, també es parlarà dels materials que s’hauran d’utilitzar: quins
d’ells s’hauran de comprar i quins es podran disposar a l’aula de tecnologia;
així com es farà un darrer repàs visual a les eines i a l’ordre del taller. A
partir d’aquesta sessió, en les 13 restants, serà ja l’alumnat el protagonista
del desenvolupament del projecte, i el docent es mantindrà a l’aguait per
ajudar a solucionar els problemes que sorgeixin en el procés.
El
desenvolupament del projecte constarà d’un total de 3 fases més una part que els/les alumnes tindran com a deures per casa, després de cada sessió
de taller o un cop acabada la construcció material del guarda-discos:
- 1ª Fase: Anàlisi del projecte i tria de la millor idea. Durada: 3 sessions.
- 2ª Fase: Dibuix dels plànols i elaboració de la memòria descriptiva de materials. Durada: 3 sessions.
- 3ª Fase: Construcció material de l’objecte del projecte. Durada: 8 sessions.
- Deures: completar la memòria descriptiva amb el seguiment que s’ha anat fent (cada alumne) de les seves sessions de taller, adjuntant les fotografies i amb l’explicació i reflexió diària.
Més concretament,
a continuació s’especifiquen els continguts de cada fase:
1ª Fase:
Anàlisi del projecte i tria de la millor idea. Les seves tres sessions
s’organitzaran així:
- 1ª sessió: En aquesta, el/la docent presenta els requeriments del projecte; és la que s’ha definit abans, com a única sessió del desenvolupament del projecte en la qual el/la professor/a hi és protagonista. Es respondrà a les preguntes: per a què servirà; quins materials s’hi podran emprar; i quines seran les seves principals característiques.
- 2ª sessió: Breu recerca per agafar idees; buscar models a internet, inspeccionar els materials de l’aula de tecnologia per triar o descartar opcions i començar a fer els primers croquis de les opcions contemplades.
- 3ª sessió: Acabar de realitzar els croquis i decantar-se per una opció definitiva, que ha de ser la que més s’ajusti als requeriments, mentre sigui realitzable amb les eines disponibles i el material que es pugui adquirir, sigui viable econòmicament i es pugui realitzar amb el temps del qual es disposa.
2ª Fase: Dibuix
dels plànols i elaboració de la memòria descriptiva de materials.
- 4ª, 5ª i 6ª sessions: Tot i que cada alumne les pugui organitzar com vulgui, es recomanarà que es comenci per dibuixar els plànols amb AutoSketch i després es faci la part possible de la memòria descriptiva. Els plànols són senzills, però es deixen tres sessions per tal que els alumnes acabin de familiaritzar-se amb el programa, el qual es dóna per suposat que se’ls ha ensenyat a la mateixa assignatura de tecnologia en una o dues classes invertides a l’efecte.
A la memòria
descriptiva caldrà especificar-hi els materials previstos a utilitzar, el
procediment de muntatge i les eines que es creu que es faran servir (en cas de
fer-ne servir més durant el muntatge, es podrà efectuar la correcció d’aquesta
memòria a casa, com a deures).
Cal tenir present
que el dibuix dels plànols de les peces és molt important, ja que, aquest
instrument, facilitarà molt la feina a l’alumnat de cara a plantejar els
retalls a les peces de fullola que disposaran a l’aula. L’alumne/a que, per
motius personals o familiars, decideixi encarregar les fustes fora de l’aula de
tecnologia, tindrà l’opció de fer-ho, i en aquest cas es justificaria encara
més la utilitat de tenir uns bons plànols fets.
3ª Fase: Construcció
material del guarda-discos.
- 7ª – 14ª sessions: Aquestes aniran destinades al muntatge material del moble guarda-discos CD, al taller de tecnologia; i seran la posada en pràctica del projecte ideat. La construcció s’haurà de fer seguint el projecte redactat, i es deixaran 10 minuts abans d’acabar la cada sessió per recollir i escriure una reflexió del què s’ha fet, així com per fotografiar l’estat de l’objecte.
És important
recordar que s’hauran de seguir en tot moment les normes de seguretat, que les eines
s’hauran d’usar correctament i en els llocs adients i que s’haurà de
mantenir l’ordre i la neteja del taller:
en acabar cada classe, el taller haurà de quedar igual com s’havia trobat
abans, en arribar-hi.
Deures: Completar
la memòria descriptiva.
Com s’ha dit a
l’apartat de requeriments del projecte, la memòria descriptiva s’ha de
completar amb un seguiment, fet per cada autor, del procés de construcció del
moble. Aquest seguiment haurà de contenir la reflexió diària d’allò que s’ha
executat i la fotografia per demostrar l’avanç que s’ha dut a terme. En els 10
minuts que es deixaran al final de cada sessió es pot fer en brut i després
s’haurà de passar a ordinador.
Es recomana a
l’alumnat que es faci al més aviat possible, ja que així no s’acumula la feina
pel final; encara que tota la documentació s’haurà de presentar en acabar el
projecte.
8. Metodologia
i recursos
La tasca de
recol·lecció d’idees i disseny mitjançant croquis i plànols és de vital importància
per a la posterior execució del projecte, ja que, un cop dissenyada la forma i les
dimensions del guarda-discos, ja es podrà començar a dibuixar les peces sobre
la fullola que cada alumne/a disposarà. Atenent a l’economia actual i la
baixada de pressupostos destinats a l’educació, l’alumnat (pares o tutors
legals) haurà de finançar les fustes tant si es compren per encàrrec per a
l’aula de tecnologia com si les compra cada un a fora.
Per no alentir el
procés, es considera més àgil que les fulloles de fusta es disposin a l’aula de
tecnologia, tot i que hauran d’estar finançades pels pares o tutors legals de
l’alumnat. Malgrat això, cal donar l’opció, per als/les alumnes que prefereixin
adquirir les fustes a fora del centre, que ho facin; ja sigui per raons de
disseny o bé per decisió personal o familiar, per economia. En cas d’haver-hi
alumnes que es decantin per aquesta segona opció, es pot considerar positiu per
dues raons:
- Les peces del seu moble podran tenir dimensions i característiques diferents i, per tant, la seva creativitat no es veurà condicionada per les mides dels retalls de fullola que arribin a l’aula de tecnologia.
- Aquest grup d’alumnes, si n’hi ha, tindrien l’oportunitat d’aprendre a fer els seus primers encàrrecs i a tractar amb el món real. Com s’ha definit abans, això justificaria un bon reforçament per adquirir la competència social i ciutadana.
Aleshores, la
idea és que, un cop efectuat el disseny i tots tinguin en mà les peces, es
comenci a executar la construcció material del moble (sessions de la 7ª a la
14ª del projecte), aprofitant els recursos i la resta de material que ofereix
l’aula de tecnologia.
Cal puntualitzar
que, en cas d’haver-hi alumnes que, per la raó que sigui, hagin decidit
adquirir les fustes fora de l’aula de Tecnologia, és un fet probable el que no
tots les puguin disposar al dia i, per no treure’ls aquesta oportunitat, en un
cas així s’hauran de contemplar dues solucions:
- Aprofitar la sessió o parell de sessions de taller que es quedin penjades per avançar teoria de l’assignatura (tota la classe junta) fins que tot l’alumnat tingui el material; per reprendre de nou el projecte.
- Per als alumnes amb més dificultats al taller, del tipus que sigui; entenent-ho com atenció a la diversitat, el centre els ha de poder facilitar un desdoblament per tal que puguin anar al taller amb un altre docent, en aquestes sessions que quedin entre mig, per poder avançar projecte de forma més tutelada, ja que s’entén que aquests alumnes necessitarien més temps per al muntatge. Això requerirà preveure qui són aquests alumnes, ja que aquesta adaptació també implicarà una altra adaptació per l’examen teòric de l’assignatura, ja que no hauran pogut estar presents en aquesta classe o classes de teoria amb la resta del grup. En cas que aquests alumnes presentin especials dificultats i se’n tingui constància abans d’iniciar la primera fase del projecte, s’haurà d’adaptar el disseny del guarda-discos, de forma estipulada i senzilla, per tal que ells no l’hagin de dissenyar, sinó que ja estigui dissenyat i tan sols l’hagin de redibuixar i muntar.
A banda de les
peces més grans, l’aula de tecnologia oferirà, com a recursos, els següents
elements essencials per al muntatge:
- Els materials d’unió (claus, cola, etc.), així com les pintures i vernissos.
- Els llistons més petits que es puguin emprar per aguantar els discos dins el moble o per qualsevol altra part del mateix. A l’aula de Tecnologia s’hi ha de disposar llistons de secció quadrada i rectangular, de diferents gruixos.
- Totes les eines essencials per al muntatge i taules de treball preparades.
- Tots els Equips de Protecció Individual i les mesures de protecció col·lectiva.
9. Criteris
i instrument d’avaluació
L’avaluació del
projecte seguirà la següent taula explicativa
com a criteris d’avaluació, amb la
proporció i pes de la nota que es marca en cadascun dels aspectes a tenir en
compte:
TAULA EXPLICATIVA DELS
CRITERIS D’AVALUACIÓ
|
|||
Criteris d’Avaluació
|
Percentatge de la nota
(%)
|
Percentatge detallat (ítems amb % sobre la nota final del
projecte)
|
|
CA 1: Documentació escrita del projecte: memòria i
plànols
|
30 %
|
It 1: Explicació,
justificació i propietats dels materials a emprar:
|
10 %
|
It 2: Plànols realitzats informàticament:
|
10 %
|
||
It 3: Seguiment
que l’alumnat aporta a la memòria i reflexions diàries:
|
10 %
|
||
CA 2:
Construcció del guarda-discos CD
|
30 %
|
It 4: Disseny
i posada en pràctica dels passos del projecte:
|
10 %
|
It 5: Evolució
en l’aprenentatge de la utilització de les eines i compliment de les normes
de seguretat:
|
10 %
|
||
It 6: Resultat final i acabats del moble:
|
10 %
|
||
CA 3:
Actitud a l’aula de Tecnologia
|
30 %
|
It 7: Respecte
cap als altres companys/es dins el clima de treball de taller:
|
10 %
|
It 8: Respecte
al material i a l’aula. Compliment de l’ordre i la neteja:
|
10 %
|
||
It 9: Treball
diari i compliment de les instruccions del/la docent:
|
10 %
|
||
CA 4:
Croquis inicials i recol·lecció d’idees prèvies
|
10 %
|
It 10:
Comparació entre les idees prèvies i justificació de la tria de la millor
idea:
|
5 %
|
It 11:
Correcta utilització dels croquis com a eina comunicativa:
|
5 %
|
||
* Cal aclarir que tot/a alumne/a necessitarà assolir una nota mínima
de 3 sobre 10 en tots i cada un dels ítems per tenir dret a l’obtenció de la
nota final.
|
A nivell pràctic,
ja d’avaluació, el/la docent seguirà la següent taula avaluativa com a instrument per posar les notes a cada alumne
i obtenir-ne la nota final del projecte, feta a partir de cada un dels ítems definits en la taula explicativa
de l’avaluació, que es col·loquen per codis:
TAULA AVALUATIVA
(INSTRUMENT)
|
||||||||||||
Alumne/a
|
It 1
|
It 2
|
It 3
|
It 4
|
It 5
|
It 6
|
It 7
|
It 8
|
It 9
|
It10
|
It11
|
Nota Final
|
Alumne
1
|
Nx0,1
|
Nx0,1
|
x0,1
|
x0,1
|
x0,1
|
x0,1
|
x0,1
|
x0,1
|
x0,1
|
x0,05
|
x0,05
|
Suma
|
Alumne
2
|
Nx0,1
|
Nx0,1
|
x0,1
|
x0,1
|
x0,1
|
x0,1
|
x0,1
|
x0,1
|
x0,1
|
x0,05
|
x0,05
|
Suma
|
Alumne
3
|
Nx0,1
|
Nx0,1
|
x0,1
|
x0,1
|
x0,1
|
x0,1
|
x0,1
|
x0,1
|
x0,1
|
x0,05
|
x0,05
|
Suma
|
Alumne
4
|
Nx0,1
|
Nx0,1
|
x0,1
|
x0,1
|
x0,1
|
x0,1
|
x0,1
|
x0,1
|
x0,1
|
x0,05
|
x0,05
|
Suma
|
Alumne
5
|
Nx0,1
|
Nx0,1
|
x0,1
|
x0,1
|
x0,1
|
x0,1
|
x0,1
|
x0,1
|
x0,1
|
x0,05
|
x0,05
|
Suma
|
Alumne
6
|
Nx0,1
|
Nx0,1
|
x0,1
|
x0,1
|
x0,1
|
x0,1
|
x0,1
|
x0,1
|
x0,1
|
x0,05
|
x0,05
|
Suma
|
Alumne
7
|
Suma
|
|||||||||||
Alumne
8
|
Suma
|
|||||||||||
Alumne
9
|
Suma
|
|||||||||||
Alum.
10
|
Suma
|
|||||||||||
Alum.
11
|
Suma
|
|||||||||||
Alum.
12
|
Suma
|
|||||||||||
Alum.
13
|
Suma
|
|||||||||||
Alum.
14
|
Suma
|
|||||||||||
Alum.
15
|
Suma
|
|||||||||||
* En cada un dels
alumnes s’omple la casella dels seus ítems avaluats, on N representa el valor
de la nota obtinguda, i es multiplica pel factor del percentatge
corresponent. Aleshores, es sumen tots els resultats de cada casella i
s’acaba obtenint la nota final.
|
10. Documentació
de suport
La següent pàgina
web és la presentació d’un guarda-discos CD que va elaborar un alumne d’ESO, i
en ella s’hi citen els materials que va emprar i s’hi mostren les imatges del
resultat final:
Tanmateix, als
alumnes de primer, per als quals s’ha plantejat el present projecte, no se’ls
exigeix que emprin tanta diversitat de materials per a la seva construcció. De
forma pràctica, el guarda-discos que han de confeccionar, seria equiparable a
una de les dues meitats que componen l’exemplar de la web anterior; suprimint,
per tant, la utilització de ciment i efectuant un projecte més assequible i
adequat per al curs de 1r d’ESO.
Podeu trobar la
successió de passos per la construcció del guarda-discos CD a la pàgina web
indicada a continuació, en forma de diapositives. És un suport genial per a
seguir, un cop s’ha confeccionat la part escrita del projecte, per tots els/les
alumnes que decideixin construir el petit moble amb planxa de fullola, que és
el material del qual es disposarà a l’aula:
11. Suggeriments
de possibles solucions
En aquesta altra
web, s’observen diversos exemples de projectes; essent el de la 2ª fotografia,
un porta-discos CD que es va construir amb rodetes. Es tracta d’un exemple
realitzat a 2n d’ESO i, per als alumnes de primer, seria pràcticament
el mateix, però sense esser necessàries les rodes:
Imatge del
guarda-discos CD:
Algunes altres solucions possibles són els
porta-discos CD que es mostren a les següents imatges: